U četvrtak 02. travnja, načelnik Općine Vidovec Bruno Hranić održao je sastanak s predstavnicima cvjećara s područja Varaždinske županije koji su se uslijed epidemijskih mjera uzrokovanih koronavirusom našli u gotovo bezizlaznoj situaciji.
Sastanku su nazočili Željko Mesarić predstavnik tvrtke Tres-M-Flos d.o.o., Saša Jureković predstavnik Udruge cvjećara Ludbreg , Mirjana Kovaček predstavnica Poljoprivredne zadruge Cvetek i Ivana Matiješec predstavnica PCZ Varaždinski cvijet. Na održanom sastanku predstavnici cvjećara iznijeli su probleme vezane uz nemogućnost plasmana proizvoda na tržišta, ali i druge probleme s kojima se susreću u svakodnevnom poslovanju te su predložili šest mjera za pomoć cvjećarstvu. Iste prenosimo u cjelosti:
- Prodaju cvijeća i cvjetnih sadnica potrebno je omogućiti samo proizvođačima istih, isključujući trgovačka društva koja se ne bave proizvodnjom cvijeća, a po modelu da je proizvođaču omogućena prodaja svaki drugi dan i to isključivo na tržnicama putem klupa koje proizvođači imaju već rezervirane.
- Riješiti problem izvoza u Sloveniju budući da je , sukladno ograničenjima Stožera civilne zaštite RH otežan izvoz, a nakon povratka vozač treba u samoizolaciju. U navedenoj susjednoj zemlji velika je potražnja za cvijećem i cvjetnim sadnicama i uvelike bi pomoglo da se otvori to bitno tržište.
- Za djelatnost cvjećarstva putem mjera Vlade Republike Hrvatske predviđena je pomoć u iznosu od 1.500.000, 00 kn što je nedostatno, stoga se predlaže, kao najbolja mjera pomoći, da se cvjećarima pomogne u podmirenju ulaznih troškova koje su imali u razdoblju od 01.11.2019. do 01.04.2020. godine kada su ulaganja najviša, barem u visini od 50%, tim više što poticaji za cvjećarstvo uopće ne postoje. Također je potrebno cvjećarima pomoći putem sufinanciranja goriva koje isti koriste za grijanje prostora u kojima uzgajaju cvijeće i cvjetne sadnice (peleti, biomasa, lož ulje)
- Preporuka gradovima i općinama je da od cvjećara izvrše interventni otkup cvijeća i cvjetnih sadnica, u cilju uređenja javnih i zelenih površina.
- Cvjećari zapošljavaju i veliki broj radnika na neodređeno vrijeme (oko 2.000 radnika, ne uključujući članove obitelji koji su također zaposleni u djelatnosti cvjećarstva), a mjera Vlade Republike Hrvatske za financiranje plaća radnika odnosi se samo na razdoblje od tri mjeseca, odnosno do 6. mjeseca, a u tom mjesecu su cvjećari bez prihoda. Obzirom da se radnicima ne smije otkazati ugovor o radu , a isti su vrlo bitni za obavljanje poslova, apelira se da se za djelatnost cvjećarstva, obzirom na specifičnost, produlji financiranje plaća radnicima do 9. mjeseca.
- Apelira se na jedinice lokalne samouprave na oslobođenje plaćanja komunalne naknade i osobito na Hrvatske vode radi oslobođenja od plaćanja naknade za uređenje voda.
Načelnik Hranić već je ranije razgovarao s ministricom poljoprivrede Marijom Vučković, državnim tajnikom Tugomirom Majdakom i saborskim zastupnikom iz Varaždinske županije Anđelkom Stričakom o problemu cvjećara te apelirao da se što prije pronađe rješenje i omogući prodaja cvijeća i cvjetnih sadnica, naravno uz pridržavanje mjera Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske.
- Trenutni problem u cvjećarstvu može dovesti do zatvaranja OPG-ova i obrta koji se bave proizvodnjom cvijeća i cvjetnih sadnica, a to ne smijemo dopustiti. Već sam ranije napomenuo da mnoge obitelji žive od te djelatnosti i da je u ovoj trenutnoj situaciji dovedena u pitanje opravdanost njihova ulaganja. Ministarstvo poljoprivrede upoznato je s cjelokupnim problemom u cvjećarstvu i spremni su pomoći. Nadam se da će zaključci i preporuke s održanog sastanka upućeni ministrici Mariji Vučković, pomoći u pronalasku najpovoljnijeg rješenja za naše cvjećare.- naglasio je vidovečki načelnik Bruno Hranić.